VNG

Projectleider kwartiermakersfase samen controleren

VNG

De opdracht­omschrijving

Opdrachtomschrijving

Gemeenten worden voor hun digitale dienstverlening steeds afhankelijker van leveranciers, wat risico’s oplevert rond beveiliging en privacy. Om deze beter te beheersen startte de IBD de pilot Samen Controleren, waarbij gemeenten en leveranciers gezamenlijk toetsen of afspraken worden nageleefd. In 2025 werd deze aanpak succesvol getest binnen Burgerzaken met Centric en PinkRoccade. Gemeenten stelden samen eisen op, leveranciers leverden bewijs van naleving via audits en rapportages, en de IBD begeleidde het proces. Dit leidde tot gezamenlijke verklaringen met inzicht in risico’s en maatregelen. De aanpak voorkomt dubbele controles, vergroot transparantie en versterkt het vertrouwen. Op basis van de positieve resultaten wordt opschaling naar andere domeinen voorbereid, met als doel een landelijke standaard voor digitale veiligheid.

Doordat de uitkomsten positief waren zijn er genoeg aanknopingspunten om van Samen Organiseren een collectieve dienst te maken. Daarvoor is het nodig dat de randvoorwaarden helder zijn en een besluit kan worden voorbereid. Hier hebben wij een projectleider voor nodig.

De projectleider is verantwoordelijk voor de voorbereiding, inrichting en realisatie van de kwartiermakers fase van Samen Controleren. Dit met als doel te komen tot een landelijk werkende en structureel gefinancierde voorziening met een gestandaardiseerde methode voor gezamenlijke leverancierscontroles. De projectleider stuurt op tijd, geld, kwaliteit en scope, en borgt dat governance, juridische kaders, businesscase en het communicatieplan conform het projectplan worden opgeleverd. De projectleider werkt ook mee en gaat ook de organisatie in om informatie op te halen. Daarbij stuurt de projectleider nadrukkelijk op de samenwerking tussen gemeenten, het collectief optreden van gemeenten richting leveranciers en de structurele borging van leveranciersbetrokkenheid.

Werkzaamheden en verantwoordelijkheden

Als projectleider heb je meerdere werkzaamheden en verantwoordelijkheden, voornamelijk:

• Leidt Fase 1 (no-regret werkzaamheden): inrichten van governance, voorbereiden van ALV-besluitvorming, ontwikkelen van het juridisch raamwerk, opstellen en laten vaststellen van het controleframework en het Handboek Samen Controleren, en het uitwerken van de businesscase en het duurzame financieringsmodel.

• Bereidt Fase 2 voor: uitwerking van het proces voor planning en uitvoering van collectieve monitoring en toezicht, rapportage en opvolging, evaluatie en borging in een staande organisatie, inclusief een Go/NoGo-besluitvoorstel.

• Organiseert en begeleidt de stuurgroep, werkgroepen (zoals CISO’s, privacy officers en inkopers) en andere gremia, en zorgt dat hun inbreng tijdig wordt opgehaald en vertaald naar kaders, normen en producten.

• Stuurt op realisatie van alle projectresultaten binnen de afgesproken planning en begroting en verzorgt voortgangs-, risico- en eindrapportages, inclusief financiële verantwoording.

• Je bent het eerste aanspreekpunt voor VNG. 

Als projectleider rapporteer je via de interne opdrachtgever aan de stuurgroep (met vertegenwoordigers van VNG/IBD en gemeenten) en fungeer je als eerste aanspreekpunt voor VNG, die rapporteert aan BZK over voortgang en resultaten.

Je hebt ook mandaat om binnen de vastgestelde begroting, planning en kaders de inzet van het kwartiermakers team te sturen en keuzes voor de uitvoering van Fase 1 en de voorbereiding van Fase 2 voor te leggen aan de stuurgroep.

Resultaat van de opdracht

Als projectleider heb je meerdere resultaten, onder andere:

• Een werkende governancestructuur met vastgelegde rollen, verantwoordelijkheden, mandaten en besluitvormingskaders.

• Een vastgesteld handboek Samen Controleren, inclusief kader, processtappen, templates en kwaliteitseisen, als basis voor landelijke toepassing.

• Een bestuurlijk vastgestelde businesscase en meerjarig financieringsmodel en een voorbereide uitvoeringsstructuur voor Fase 2.

 

Deze inhuuropdracht verloopt via een aanbesteding. De opdrachtgever heeft eisen en wensen opgegeven. Aan de eisen moet je voldoen om kans te maken. Op de wensen kun je punten scoren.

De Eisen

  • De kandidaat is op de in de profieltekst genoemde datum en tijdstip beschikbaar voor een matchgesprek.
  • Door de inschrijver is één motivatiebrief van de aangeboden kandidaat aangeleverd. Heeft u dit document toegevoegd bij de vraag? De verdere vereisten vindt u in de profieltekst voor eventuele toelichting op de eisen waaraan de documenten aan moeten voldoen.
  • Door de inschrijver is één CV van de aangeboden kandidaat aangeleverd. Heeft u dit document toegevoegd bij de vraag?.  De verdere vereisten vindt u in de profieltekst voor eventuele toelichting op de eisen waaraan de documenten aan moeten voldoen.
  • Bevestigt u dat uw organisatie zich slechts één keer inschrijft op deze nadere offerteaanvraag, en dat deze inschrijving uitsluitend namens één organisatie binnen een moeder-/holdingstructuur plaatsvindt? Let op: indien er namens meerdere organisaties die onder dezelfde moeder-/holdingmaatschappij vallen wordt ingeschreven (bijvoorbeeld via meerdere BV’s of accounts), wordt zowel de moeder-/holdingmaatschappij als alle betrokken organisaties uitgesloten van verdere deelname aan deze offerteprocedure.
  • Minimaal afgeronde HBO opleiding, in de richting van bestuurskunde, informatiemanagement, (IT)auditing, bedrijfskunde of vergelijkbaar.
  • Minimaal 5 jaar aantoonbare werkervaring, opgedaan in de afgelopen 15 jaar, als projectleider of programmamanager in een interbestuurlijke of landelijke projecten, in het publieke domein.
  • Minimaal 5 jaar werkervaring bij gemeente(n) op het gebied van informatiebeveiliging, informatiemanagement of programmamanagement, opgedaan in de afgelopen 10 jaar.
  • Minimaal 5 jaar aantoonbare werkervaring met informatiebeveiliging, privacy SaaS- en cloudleveranciers en governance-inrichting.
  • Minimaal 5 jaar aantoonbare werkervaring met het werken met juridische en contractuele kaders

De Wensen

  • Geef aan hoeveel jaren de aangeboden kandidaat werkzaam is geweest op het gebied van leveranciersmanagement of contractmanagement bij een gemeente. Aantoonbaar in cv en motivatie - Geen ervaring of minder dan 2 jaar - Tussen 2 en 4 jaar - Tussen 4 en 6 jaar - Tussen 6 en 8 jaar - Tussen 8 tot 10 jaar - 10 jaar ervaring of meer
  • Aantoonbare werkervaring met het zelfstandig uitvoeren van complex bestuurlijke projecten op het gebied van informatiebeveiliging of informatiemanagement. Aantoonbaar in cv en motivatie - Geen ervaring of minder dan 1 jaar - 1 tot 2 jaar ervaring - 2 tot 3 jaar ervaring - 3 tot 4 jaar ervaring - 4 jaar of meer ervaring
  • Werkervaring met govermancestructuur met vooraf vastgestelde rollen, verantwoordelijkheden, mandaten en besluitvormingskaders. Aantoonbaar in cv en motivatie - Geen ervaring of minder dan 2 jaar - Tussen 2 en 4 jaar - Tussen 4 en 6 jaar - Tussen 6 en 8 jaar - Tussen 8 tot 10 jaar - 10 jaar ervaring of meer
  • Aantoonbare werkervaring met opstellen en voorbereiden van (bestuurlijk vastgestelde) businesscases en meerjarig financieringsmodel. - Geen ervaring of minder dan 1 jaar - 1 tot 2 jaar ervaring - 2 tot 3 jaar ervaring - 3 tot 4 jaar ervaring - 4 jaar of meer ervaring

Interesse in deze opdracht?

Zo werkt onze dienstverlening

Reageer direct

De opdracht sluit
23 maart 2026 om 11:00
Je reactie ontvangen we graag minimaal 1 werkdag voor sluiting van de opdracht

Eventuele motivatie volgt in een latere fase

LET OP: Het door jou opgegeven uurtarief is all in, inclusief 10% fee Freep en exclusief BTW

Mis geen kans, word gratis lid

Ontvang direct alle opdrachten en marktontwikkelingen in je mailbox