Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW)

Ux designer - service designer - ocw

Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW)

De opdracht­omschrijving

Opdrachtomschrijving
De Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) zorgt voor de financiering van scholen en onderwijsinstellingen in Nederland. Dit heet ook wel ‘bekostiging’. DUO zorgt ervoor dat scholen, van basisschool tot universiteit, genoeg geld krijgen om goed onderwijs te verzorgen. 

Als UX designer bij DUO ga je de digitale dienstverlening rondom de financiering van scholen verbeteren. Het gaat om een herontwerp van de belangrijkste bekostigingsprocessen. Je maakt ontwerpen die het makkelijker maken voor scholen om hun financiering te bekijken en aanvragen in te dienen. En je optimaliseert de interne processen, zodat DUO-medewerkers hun werk efficiënt kunnen uitvoeren en klanten goed kunnen helpen. Je werkt samen met een team van experts, waarbij je de ene week 1 dag en de andere week 2 dagen op een centrale locatie samenkomt om ideeën en ontwerpen uit te werken. In de rol van service designer stel je samen met klantonderzoekers en klantreisexperts relevante klantreizen op die voorzien worden van service blueprints, touchpoints en de inzichten van klanten op de verschillende touchpoints.

We zoeken iemand die complexe processen snel doorgrondt en weet te vertalen naar heldere en gebruiksvriendelijke flows en interfaces. Je zult regelmatig in gesprek gaan met eindgebruikers (zowel medewerkers op scholen als interne medewerkers), hun ervaringen verzamelen en op basis van hun feedback de ontwerpen verder ontwikkelen. Daarbij werk je binnen de bestaande kaders van DUO’s digitale dienstverlening, zoals het designsysteem en het huidige portaal.


Achtergrond opdracht
Het applicatielandschap rond bekostiging is verouderd en daarom gaan we het vernieuwen. Dit is een grote klus en soms behoorlijk complex. Voor gebruikers ligt die complexiteit vooral in het naadloos aansluiten van nieuwe oplossingen op bestaande diensten, zoals het portaal dat ze al kennen en gebruiken. We willen ervoor zorgen dat alles goed samenwerkt, zonder dat het ingewikkeld wordt voor de eindgebruiker.



Eisen
- Relevante HBO/WO-opleiding (bijv. Human-Computer Interaction, Psychologie, Communicatie, of gerelateerd).

- meerjarige ervaring met zelfstandig uitvoeren van klantonderzoek

- Je hebt ruime ervaring als klantonderzoeker, bij voorkeur in de publieke sector of complexe organisaties. (5 jaar)

- Je hebt ervaring met het opstellen van klantreizen in tools zoals Theydo of Milkymap. (3 jaar)

- Je hebt ruime ervaring met verschillende onderzoeksmethoden (bijv. contextuele interviews, usability testing, focusgroepen, card sorting, A/B-testing). (5 jaar)

- Je weet hoe je ontwerpkeuzes overtuigend presenteert, ook in een politiek-bestuurlijke context. Je beweegt soepel tussen verschillende stakeholders en weet belangen te verbinden binnen maatschappelijke opgaven. (5 jaar)



Wensen
- Toolkennis van Figma, Miro, UserTesting, Hotjar of vergelijkbare software.
- Ruime ervaring met ux design, human centered design, kennis van het vakgebied user experience, usability zodat inzichten zelfstandig vertaald kunnen worden in protoypes/schermen.
- Ervaring met succesvolle veranderprocessen bij de digitale (rijks)overheid
- Ervaring met vertalen van onderzoeksresulaten naar bruikbare inzichten en het documenteren ervan mbv (specialistische) tooling

- Datascience en analytics: ervaring met verwerken en visualiseren van onderzoeksdata


Competenties
- Je bent klantgericht en je bent sterk in analyseren.
- Je bent gericht op samenwerken, je beschikt over een bovengemiddelde hoeveelheid inlevingsvermogen en bent heel omgevingsbewust.
- Plannen en organiseren zit je in het bloed en je neemt vanzelfsprekend het initiatief.
- Je kunt ontwerpen en beslissingen beargumenteren en mensen overtuigen


De Eisen

  • Relevante HBO/WO-opleiding (bijv. Human-Computer Interaction, Psychologie, Communicatie, of gerelateerd).
  • meerjarige ervaring met zelfstandig uitvoeren van klantonderzoek
  • Je hebt ruime ervaring als klantonderzoeker, bij voorkeur in de publieke sector of complexe organisaties. (5 jaar)
  • Je hebt ervaring met het opstellen van klantreizen in tools zoals Theydo of Milkymap. (3 jaar)
  • Je hebt ruime ervaring met verschillende onderzoeksmethoden (bijv. contextuele interviews, usability testing, focusgroepen, card sorting, A/B-testing). (5 jaar)
  • Je weet hoe je ontwerpkeuzes overtuigend presenteert, ook in een politiek-bestuurlijke context. Je beweegt soepel tussen verschillende stakeholders en weet belangen te verbinden binnen maatschappelijke opgaven. (5 jaar)

De Wensen

  • Toolkennis van Figma, Miro, UserTesting, Hotjar of vergelijkbare software.
  • Ruime ervaring met ux design, human centered design, kennis van het vakgebied user experience, usability zodat inzichten zelfstandig vertaald kunnen worden in protoypes/schermen.
  • Ervaring met succesvolle veranderprocessen bij de digitale (rijks)overheid
  • Ervaring met vertalen van onderzoeksresulaten naar bruikbare inzichten en het documenteren ervan mbv (specialistische) tooling
  • Datascience en analytics: ervaring met verwerken en visualiseren van onderzoeksdata

Interesse in deze opdracht?

Zo werkt onze dienstverlening

Reageer direct

De opdracht sluit
21 april 2026 om 07:00
Je reactie ontvangen we graag minimaal 1 werkdag voor sluiting van de opdracht

Eventuele motivatie volgt in een latere fase

LET OP: Dit betreft een detacheringsopdracht. Het door jou opgegeven uurtarief is all in, inclusief 15% fee Freep en exclusief BTW

Mis geen kans, word gratis lid

Ontvang direct alle opdrachten en marktontwikkelingen in je mailbox